تبلیغات
برق و الکترونیک - هواپیمایی که5سال بدون سرنشین پرواز می کند(باطری خورشیدی یا...+عکس)

هواپیمایی که5سال بدون سرنشین پرواز می کند(باطری خورشیدی یا...+عکس)

تاریخ:چهارشنبه 9 شهریور 1390-10:05 ب.ظ

ارتش آمریکا با همکاری شرکت بوئینگ، هواپیمای غول‌پیکر بدون سرنشینی را می‌سازد که نقش یک ماهواره مجازی را در ارتباطات و شناسایی ایفا کند و با استفاده از انرژی خورشیدی، به مدت 5 سال در هوا دوام بیاورد.

آژانس پروژه‌های مطالعاتی دفاعی پیشرفته آمریکا (دارپا) وابسته به ارتش آمریکا،‌ هواپیمای بدون سرنشینی می‌خواهد که بتواند برای مدت طولانی در ارتفاع بسیار زیاد دوام بیاورد. ظاهرا هم تا 3 سال دیگر به خواسته خود خواهد رسید.

به گزارش دیسکاوری، شرکت بوئینگ داوطلب شده که در این پروژه 89 میلیون دلاری شرکت کند و هواپیمای غول‌پیکر و روباتیک بسازد که با انرژی خورشیدی کار کند و بتواند هزار حس‌گر و بسیاری چیزهای دیگر را برای مدت 5 سال در آسمان نگه دارد.

به نظر می‌رسدکه این هواپیمای بدون سرنشین قرار است نقش یک ماهواره مجازی را بازی کند و در ارتباطات، شناسایی و نظارت بر زمین کاربرد داشته باشد.

شرکت بوئینگ هواپیمای جدید خود را عقاب خورشیدی (سولار ایگل) نامیده است. عقاب خورشیدی که از یک بال تا بال دیگر 122 متر عرض دارد، باید در مصرف انرژی، کارایی بسیار بالایی داشته باشد. انرژی این غول بزرگ توسط صفحه‌های خورشیدی سطح آن تامین می‌شود که مقداری از آن هم باید برای مصرف در شب ذخیره شود.

به گفته محققین این پروژه، دارپا هواپیمایی را می‌خواهد که دقیقا قابلیت های یک ماهواره را داشته باشد. با این تفاوت که قابلیت جابه‌جایی بیشتری داشته باشد و هر زمان که لازم باشد بتواند به راحتی برگردد تا روی آن کار شود و مجددا به هوا فرستاده شود.

قرار است که عقاب خورشیدی در ارتفاع 20 کیلومتری زمین یا حتی بالاتر پرواز کند، یعنی دو برابر ارتفاعی که جت‌های تجاری بالا می‌روند. به گفته مسئولین بوئینگ، تا سه سال دیگر پروازهای آزمایشی عقاب خورشیدی شروع می‌شود؛ اما اولین آزمایش این هواپیما در زمستان برگزار خواهد شد که شرایط جوی نامساعد است، این هواپیما ‌یک دوره 30 روزه را در هوا میگذراند تا آزمایش‌های لازم روی آن صورت گیرد.

خبرآنلاین

آیا میدانید علامت @ از كجا آمده ؟

آیا میدانید علامت @ از كجا آمده ؟

اگر تا كنون به ساختارآدرسهای پست الكترونیكی توجه كرده باشید ، حتماً می‌دانید كه درهمه آنها علامتی به شكل یك a به همراه دایره ای دورآن وجود دارد. این علامت به طورمعمول ات ساین (At sign) نامیده می شود.
 امّا واقعیت تعجب آور این است كه هیچ اسم و رسمی بین المللی برای آن وجود ندارد و در زبانهای مختلف اسمهای بسیار عجیب و غریبی به این علامت داده اند. بعضی از آنهاعبارتند از:
هلندی: دومیمون
دانماركی: خرطوم فیل
فنلاندی: دم گربه
آلمانی: میمون معلق
یونانی: اردك كوچك
مجاری: كرم
كره ای : حلزون
نروژی : دم خوك
روسی: سگ كوچك

مسلماً شما هم با خواندن این اسم ها كلی خندیده اید . اما این اسامی به خاطر شباهت فیزیكی شان با شكل @ انتخاب شده اند ، با كمی دقت متوجه خواهید شد كه خیلی هم اسم های بی ربطی نیستند.
تا پیش ازابداع پست الكترونیكی علامت @ را تاجرین برای مشخص كردن قیمت واحد كالاها به كارمی‌بردند. اما این علامت با پیدایش پست الكترونیكی معروفیت جهانی پیدا كرد. به دلیل استفاده مهم آن، حتی كشورهایی كه تا قبل ازآن این علامت را ندیده بودند ، هم مجبور شدند آن را به صفحه كلید رایانه هایشان اضافه كنند.
اگرچه منشأ واقعی پیدایش این علامت ناشناخته است، اما حدس هایی در این مورد وجود دارد مبنی بر این كه راهبان قرون وسطی آن را ابداع كرده اند. چون درآن زمان كار طاقت فرسا و خسته كننده حروفچینی كتابهای چاپی توسط این راهبان انجام می‌شد و آنها همیشه به دنبال راههایی برای كوتاه كردن نوشته ها بودند. ممكن است به نظر برسد كه at خود به خود كوتاه است. اما در زبان لاتین و انگلیسی به وفور دیده می شود . بنابراین راهبان تصمیم گرفتند t را به صورت دایره ای دورa بچرخانند و درنهایت علامت @ را به جای لغت at درست كردند.
تاجرهایی كه این علامت را در كتابها دیده بودند نیز تصمیم گرفتند آن را در كارهای خود استفاده كنند. همانطور كه خواندید با پیدایش پست الكترونیك همه چیز دگرگون شد و استفاده از @ در جهان متداول گردید.

http://powercontrol.mihanblog.com/extrapage/727داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()